paź 29 2015

Sportowe zegarki do biegania


Komentarze: 0

Sportowych zegarków do biegania jest mnóstwo, ale nie wszystkie oferują obsługę modułu GPS, czyli lokalizacja, a ta bardzo dobrze wyrysowuje trasę, co lubimy oglądać potem na mobilnych urządzeniach lub komputerze. Oczywiście chwaląc się wynikami wśród znajomych, zwłaszcza biegaczy. Co prawda można zastosować do tego smartfon, ale staramy się odciążać „bagaż” i nie zabierać ze sobą telefonu. Sportowe trackery z GPS to bardziej szczegółowe dane, zintegrowane z resztą odczytów, ale nieco gorsza praca na baterii. Także w tym segmencie jest spore zróżnicowanie. Są modele z czytnikami pracy serca, są warianty tańsze i droższe, są też wszystkomające kombajny, które można wykorzystać szerzej niż tylko do biegania. Nie przedstawię w zestawieniu najlepszego, pokażę jednak wybór. Zestawienie pozwoli dobrać model pod własne preferencje.

Polar M400

Zacznę od tzw. segmentu entry-level, czyli modelu, który pozwoli nam najtaniej wejść w świat zalet trackerów z GPS. Wybrałem tutaj naręczny Polar w modelu M400. Producent ma sporo naręcznych modeli i kilka z nich z lokalizacją satelitarną. M400 to jeden z przystępniejszych cenowo. Śledzi tempo, dystans i wzniesienia właśnie przy wsparciu modułu GPS. To oczywiście nie wszystko, bo to narzędzie do analizy biegu, więc można w nim sprawdzić kilka dodatkowych elementów. Dostępny jest Running Index, strefy tętna, testy wydolności, inteligentny licznik kalorii, timer interwałów. Możemy dobierać funkcje pod indywidualny trening, a naręczny ekranik będzie pokazywał dane (wraz z przewidywaniami jego zakończenia w czasie w odniesieniu to aktualnego tempa).

Tracker ma monitorować nasz ruch 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Opcje GPS pozwalają nawet na przeliczanie drogi do punktu startu, czyli tego, w którym GPS połączył się przy rozpoczęciu sesji treningowej. Z kolei opcje analizy wzniesień to możliwość sprawdzenia się w terenie górzystym. Suma wzniesień i spadków terenu przeliczy nam dystans w metrach, który pokonujemy pod górkę lub z górki. To przy analizie możliwości organizmu zaprezentuje dokładniejsze dane.

TomTom Runner

Drugi w kolejce jest TomTom Runner, który doczekał się też droższego następcy (też pojawi się w zestawieniu). TomTom to firma zajmująca się nawigacjami, więc warto zacząć od samego namierzania. Producent zajmuje się sprzętem GPS, więc sportowy tracker jest naturalnym rozszerzeniem oferty dla klientów. Naręczne modele TomToma wykorzystują usługi QuickGPSFix, czyli szybszego ustalania lokalizacji. Pozwoli na szybsze rozpoczęcie treningu, a nie oczekiwanie na znalezienie zasięgu. To przyjazny dodatek.

Holenderska firma zaprojektowała sportowe urządzenia, które służy głównie biegaczom. Dopiero bardziej rozbudowana wersja TomTom Runner Multi-Sport ma szerszy zasięg. Do zestawienia wybrałem Runnera bo w tym artykule skupiam się na funkcjach biegowych. Ekranik TomToma pokazuje najważniejsze dane: tempo, dystans, prędkość poruszania się. Sparowanie z gadżetami do analizy pracy serca da jeszcze szersze analizy organizmu. Jeśli decydujecie się na kompletniejszy monitoring, to od razu lepiej zainwestować w wersję TomTom Runner Cardio (z wbudowanym czytnikiem pracy serca). Udało mi się zorientować, że użytkownicy narzekają nieco na pasek, który zsuwa nieco ekran z widoku. Podobno zbyt często trzeba też sprawdzać dokładność GPS przez odpowiednie synchronizacje. Te wady nie mają jednak wpływu na początkujących biegaczy i dla nich kierowany jest Runner. Jeden przycisk ułatwia sterowanie, a przełączać możemy się pomiędzy różnymi funkcjami: wydolnościowymi, treningu interwałowego i kilku innych.

link

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz