wrz 30 2016

Zakup domowego sprzętu do ćwiczeń


Komentarze: 0

 

Dostałam od Was parę pytań o to, jak zakupić dobry sprzęt sportowy. Nie oszukujmy się, nie jestem zawodowcem ćwiczącym w domu i nie przetestowałam tylu rodzajów obciążeń żeby się móc wypowiadać o nich po nazwach. Mogę Wam jedynie powiedzieć, na co z własnego doświadczenia zwracałabym uwagę i dlaczego jest to dla mnie ważne.

Zacznijmy od przeznaczenia tego sprzętu. Jeśli chcesz robić siłówkę, to hantle regulowane będą koniecznością i nie ma jak dla mnie innej opcji (no dobra, może sztanga :)). Dlaczego? Siła rośnie bardzo szybko i to co teraz dla nas jest mega ciężkie za miesiąc albo dwa będzie śmiesznie lekkie i pójdzie w kąt. Lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy a mieć użyteczny sprzęt na dłużej.
 
Jeśli natomiast chcesz robić ZWOWy czy inne szybkie treningi, to mimo, że też jestem za opcją regulowanych hantli, to wcale nie trzeba się na nie decydować. Jeśli wybierzesz hantle nieregulowane istnieje też opcja, że będą one długo służyły. W tych ćwiczeniach nie liczy się tylko i wyłącznie ciężar, ale również tempo i to nim można regulować ich intensywność używając ciągle jednego ciężaru. Mi osobiście bardzo się podobają te sześciokątne, które ma Zuzka (na obrazku), bo można na nich robić pompki. Można też kupić kettlebel, jest on zaskakująco wielofunkcyjny i Zuzka zachwala go bardziej od hantli.
 
To samo uważam, jeśli chodzi o obciążniki. Sama mam 0.5kg na nogi i 1kg na ręce i nie uważam, żeby więcej mi było potrzebne. Zauważyłam, że obciążniki to już przestarzały wynalazek i coraz mniej trenerów ich używa (w jednym z klubów w którym grałam chodziły plotki, że źle działają na stawy, ale to niepotwierdzone info). Dla mnie nawet dla ludzi zaawansowanych wystarczy 0.5kg do 1kg, bo to też nie jest trening czysto siłowy.
 
Zdecydowanie najłatwiejszym sprzętem do zakupu są rzeczy, które tylko pomagają trenować z obciążeniem własnego ciała. Taśmy TRX, skakanka, piłka gimnastyczna, gumy do ćwiczeń czy drążki służą przez lata i będą służyły. To pewne zakupy i tylko jeżeli dany trening się nam znudzi, urządzenie może nie być już przydatne. To tyle na dzisiaj, niedługo coś szerzej o ciężarze hantli. Jeśli macie jakieś pytania to piszcie.
 
Zobacz, w jaki sprzęt zainwestować, by nie dać swoim mięśniom zapaść w zimowy sen.

1. Wałek piankowy

Łatwy sposób na pobiegową regenerację. Prostota użytkowania tego gadżetu powinna zainteresować miłośników pozycji leżącej. Wystarczy podłożyć wałek pod wybraną część ciała lub mięsień, który chcesz rozluźnić, i powoli się na nim przesuwać. Działa podobnie jak masaż, prowadząc do samoczynnego rozluźnienia napiętych tkanek. Rolowanie przyspiesza usuwanie ze zmęczonych mięśni toksycznych substancji powstałych podczas wysiłku. Wałek jest też pomocny w rozciąganiu. Nie bez przyczyny jest jednym z narzędzi pilatesu i jogi.

2. Gumy do ćwiczeń

 

Spotyka się je również pod nazwą tubing i tube. Składają się z gumowej, elastycznej rurki, uchwytów i – opcjonalnie – łącznika z miejscem na stopy. Do podobnej kategorii należą płaskie, gumowe taśmy, które można owinąć wokół ręki albo np. nogi łóżka. Cel jest jeden: stawiać opór Twoim ruchom.

To jedna z najlepszych inwestycji w domowej siłowni. Gumy są niedrogie i łatwo je przechowywać, bo zajmują niewiele miejsca. Taśmy dostępne są w różnych kolorach, które odpowiadają stopniowi elastyczności (oporowi) gumy. To najprostsze narzędzie do wzmacniania nóg, rąk, pleców i korpusu.


3. Drabinka koordynacyjna

Ćwiczenia z drabinką przypominają nieco podwórkową grę w klasy, ale trening z nią to wcale nie zabawa. Zwinność, szybkość, siłę, lepszą propriocepcję (czucie ciała) – oto co zyskasz, wykorzystując ten przyrząd. Cel jest jeden: nie nadepnąć na poprzeczki i łączące je paski. Poza tym każdy krok i skok jest dozwolony, a im bardziej skomplikowany układ i szybsze wykonanie, tym większy zysk dla Ciebie.

4. Step

Najprościej mówiąc – stopień do ćwiczeń. Popularny element wykorzystywany w fitness klubach. Pozwala zwiększyć intensywność ćwiczeń aerobowych, bez konieczności przemieszczania się po większej powierzchni. Wchodzisz albo wskakujesz, a forma rośnie. Step jest też bezpieczniejszym oparciem niż krzesło przy robieniu pompek na podwyższeniu czy wzmacnianiu tricepsów. Dzięki regulowanej wysokości i nachyleniu można go dopasowywać do swoich potrzeb.

Przy zakupie warto zwracać uwagę na antypoślizgowe materiały zabezpieczające przed przesuwaniem (zwłaszcza jeśli masz w domu panele) albo poślizgnięciem się na powierzchni stepu. Ważne jest również to, żeby stopień wykonany był z materiału odpornego na ścieranie.

5. Plyo Ball

Zapewne ze szkolnych lat pamiętasz ciężką, obitą w brązową skórę piłkę lekarską. Jej współczesny odpowiednik nadal jest masywną kulą, ale wykonaną z zupełnie innych materiałów. Jej konstrukcja sprawia, że piłka po odbiciu od ściany czy podłogi wraca z podobną dynamiką, z jaką została rzucona. Pokryta jest materiałem, który ułatwia bezpieczny chwyt.

Cała gama rozmiarów i ciężarów pozwala prowadzić dostosowany do możliwości ćwiczącego intensywny trening wzmacniający. Dzięki plyometrycznej piłce wykonasz dynamiczne ćwiczenia w zmiennych warunkach. Taki ruch dodaje mocy, poprawia reakcję i doskonale rozwija czucie głębokie, zmniejszając ryzyko kontuzji.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz