Archiwum listopad 2015


lis 22 2015 Jaki klimatyzator wybrać?
Komentarze: 0

Klimat się ociepla. Odczuwa się to niewątpliwie. Warto zatem zastanowić się nad montażem klimatyzatora, zapewniającego błogie, chłodne powietrze. Nie jest to jednak jedyna funkcja tego urządzenia.

Wybieramy klimatyzator - rodzaje
Klimatyzatory przenośne
Jest to rozwiązanie najprostsze. Aby zainstalować takie urządzenie, nie trzeba kuć ścian i prowadzić przewodów. Wymóg jest tylko jeden – bliskość okna. Przez lekko uchylone okno, elastyczną rurą, odprowadzane jest na zewnątrz ciepłe powietrze z pomieszczenia. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo niska wydajność (zwłaszcza z powodu uchylonego okna), ponadto są dosyć hałaśliwe. Trzeba też pamiętać, że tego typu klimatyzator to dodatkowy sprzęt
w pomieszczeniu, zajmujący miejsce. Nie wolno na nim stawiać żadnych przedmiotów, ani zakrywać kratek wentylacyjnych – zaburza to jego pracę i może doprowadzić do przegrzania. Polecane są na ogół do małych mieszkań.

Klimatyzatory typu split
Składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Występują w różnych wersjach, w zależności od sposobu montażu. Najpopularniejsze są urządzenia ścienne. Wyglądają efektownie, a producenci prześcigają się wręcz w projektowaniu ich w nowych, ciekawszych formach. Śmiało więc można je eksponować na ścianach, instalując np. nad łóżkiem w sypialni czy nad kanapą w salonie. Na ogół spotyka się je w kolorze białym, ale mogą być też wykończone przyciemnianym lustrem lub chromem. Dostępne są również w kolorach metalicznych np. szarym czy niebieskim, a także w wykończeniu drewnopodobnym. Te ostatnie prezentują się na ścianie niczym futurystyczne obrazy.
Do wysokich pomieszczeń polecane są klimatyzatory podsufitowe, które instaluje się bezpośrednio do konstrukcji stropu. Urządzeniami uniwersalnymi są natomiast klimatyzatory przypodłogowe (wyglądają podobnie jak grzejnik). Inną wersją są klimatyzatory kasetonowe, stosowane w pomieszczeniach z sufitami podwieszanymi, w których są montowane.  
Jednostkę zewnętrzną stanowi centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Ustawia się ją na balkonie, montuje na elewacji, dachu lub kominie (w przypadku domów jednorodzinnych). Obie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną) łączy się ze sobą za pomocą dwóch, przeważnie miedzianych, izolowanych rurek. Dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – unika się w ten sposób skomplikowanych prac montażowych.

Obie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną) łączy się ze sobą za pomocą dwóch, przeważnie miedzianych, izolowanych rurek. Dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – unika się w ten sposób skomplikowanych prac montażowych.

Multisplit
To  rozwiązanie systemowe, umożliwiające stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzującego kilka pomieszczeń jednocześnie. Jedna jednostka zewnętrzna podłączona jest do kilku jednostek wewnętrznych. Na rozbudowany system warto się zdecydować już na etapie projektowania lub budowy domu. W tym przypadku, oprócz urządzeń ściennych, podsufitowych, przypodłogowych, stosuje się klimatyzatory kanałowe. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane specjalnymi kanałami, zakończonymi anemostatami na ścianie, w podłodze lub suficie.

Wybieramy funkcje i moc
Przed zakupem klimatyzatora warto zastanowić się, czy urządzenie ma tylko chłodzić powietrze, czy także je ogrzewać. Na rynku dostępne są bowiem klimatyzatory wyposażone w pompę ciepła, które przy niższych temperaturach (np. w okresach przejściowych) ogrzewają mieszkanie lub stanowią uzupełnienie innego źródła ciepła.

link

lis 06 2015 Kuchnia wegańska
Komentarze: 0

Podczas drugiego spotkania kulinarnego będzie można obejrzeć prezentację o diecie wegańskiej i zadać pytania współpracującej z nami dietetyczce, Pani Monice Areczuk, która będzie naszym gościem specjalnym. Specjalizuje się ona w układaniu wegańskiej diety dla osób na każdym etapie życia i prowadzi poradnictwo dietetyczne w Krakowie.



Z CZYM TO SIĘ JE, czyli zasady:

1. Kuchnia Społeczna ma charakter otwarty, w spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy bez różnicy na swoje poglądy, rodzaj diety, wyznanie, orientację seksualną, przynależność etniczną itd.

2. Uczestnicy przynoszą przygotowane potrawy, którymi dzielą się z innymi lub jeśli nie mają czasu na gotowanie, płacą 10 zł i mogą kosztować wszystkich przyniesionych potraw. Gotujący mogą uczestniczyć w spotkaniach bezpłatnie.

3. Wszystkie przynoszone potrawy są WEGAŃSKIE , czyli nie zawierają mięsa (w tym ryb oczywiście), ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego (mleka, jego przetworów, serów, jaj, niektórych margaryn zawierających tłuszcze zwierzęce, miodu, żelatyny, lecytyny, laktozy itp.)
Nie masz pomysłu co ugotować? Polecamy portal z największym zbiorem wegańskich przepisów: www.puszka.pl

4. Wszystkie potrawy wykładane są na jeden stół i każdy może spróbować wszystkiego (z umiarem jednak! Niech będzie to degustacja, nie wyżerka!)

5. Uczestnicy, w trosce o środowisko, przynoszą ze sobą swoje talerze i sztućce. Im mniej plastiku, tym lepiej dla nas wszystkich.

6. Uwaga! O jakości, ilości jedzenia i atmosferze decydują sami uczestnicy! Polecamy jednak zabrać ze sobą dobry humor (nim też będziemy się dzielić!)

 

link