Komentarze: 0
Drewniane meble ogrodowe są nie tylko funkcjonalne, ale stanowią również atrakcyjny element architektury. Drewno znakomicie komponuje się zarówno z innymi materiałami, np.: kamieniem, jak i zielenią roślin. Aby meble posłużyły przez długie lata trzeba jednak wiedzieć jak o nie dbać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
1. Drewniane meble – wady i zalety:
Meble z drewna nie bez przyczyny cieszą się ogromną popularnością – są bowiem wygodne, stosunkowo trwałe i dodają uroku ogrodowi. Drewno jest materiałem naturalnym, tym samym może bez estetycznych uchybień być łączony z zielenią i kamieniem. Jednocześnie wciąż pasuje do konstrukcji zbudowanych ze „sztucznych” materiałów – szkła i metalu. Dzięki temu drewniane meble znajdują zastosowanie w zasadzie wszędzie – w altanach, na kamiennym patio, bezpośrednio na trawniku, na tarasie a nawet w oszklonych ogrodach zimowych (o ile są dobrze zabezpieczone przed wilgocią). Niestety meble mają swoje wady – są dużo cięższe od mebli z tworzyw sztucznych a więc ich przesuwanie czy przenoszenie może być problemowe, szczególnie dla osób starszych. Oprócz tego drewniane meble zwykle wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych.
2. Wybór/zakup mebli:
Wybierając meble do ogrodu przede wszystkim należy zwrócić uwagę z jakiego gatunku drewna zostały wykonane. Od tego zależy czy będą wytrzymałe, łatwe w konserwacji i odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Podobnie jak w przypadku wyboru drewna jako materiału budulcowego, kupując meble trzeba sprawdzić czy nie zawierają śladów żerowania owadów, pęknięć i wad fabrycznych. Zwykle dobrą jakością cechują się meble zbudowane z drewna egzotycznego (np.: teak, bangkirai, merbau). Są dużo wytrzymalsze od tych powstałych z drewna krajowego. Wtedy – przy dobrej konserwacji przetrwają nawet 15-25 lat. Dodatkowy atut – drewniane meble „egzotyczne” są odporniejsze na kontakt z wodą. Cena niestety jest znacznie wyższa, ale czasem warto zapłacić za lepszą jakość.
Wybierając produkty można zobaczyć, że każdy z nich zawiera rozmaite normy i certyfikaty. Dla „statystycznego” posiadacza ogrodu może to być skomplikowana sprawa w rzeczywistości niewiele mówiąca o jakości oglądanych mebli. Dużo bardziej wymierne będzie sprawdzenie długości okresu gwarancji i upewnienie się, na jakich zasadach owa gwarancja „działa”.
3. Elementy łączące:
Niezależnie czy meble są kupowane czy konstruowane własnoręcznie, warto sprawdzić jakość elementów łączących. Śruby, zawiasy czy gwoździe mogą łatwo ulegać korozji. To zmniejsza estetykę mebli – może nawet wpływać na wygląd samego drewna. U niektórych gatunków drewna egzotycznego rdza prowadzi do ich przebarwiania. Warto więc upewnić się, że te wydawałoby się błahe detale zostały wykonane z nierdzewnej stali.
4. Prace konserwacyjne:
Meble ogrodowe mogą posłużyć nam przez długie lata jeśli będą odpowiednio konserwowane. W przeciwnym wypadku już po niedługim czasie można spodziewać się obniżenia ich wartości estetycznej. Producenci oferują zarówno meble zabezpieczone jak i te znajdujące się w stanie surowym. Odpryski, przebarwienia, pleśń i pęknięcia – to przykładowe problemy, które szybko pojawiają się, jeśli zapomnimy o meble odpowiednio zadbać. Zabiegi ochronne:
Czyszczenie mebli: Meble ogrodowe powinny być myte przynajmniej raz w sezonie. To utrzyma ich stały wygląd. Do tego celu najlepiej używać środków czyszczących do drewna lub po prostu wody z mydłem.
Impregnowanie drewna: Każde drewno wykorzystywane w ogrodzie, powinno być impregnowane. Dotyczy to więc także mebli ogrodowych. Zabieg jest szczególnie ważny w przypadku użycia krajowych gatunków drewna. Zabieg jest prosty – preparat dokładnie nanosi się na drewno podobnie jak w przypadku malowania farbą. Warto wiedzieć, że nie impregnuje się drewna lakierowanego.
Olejowanie – pracę wykonuje się podobnie jak impregnowanie. W obu przypadkach zabiegi powtarza się kilkukrotnie (preparat powinien dobrze wsiąknąć w drewno). Różnica polega na tym, że przy olejowaniu nie trzeba czekać, aż poprzednia warstwa wyschnie i zabieg można powtarzać w krótkich odstępach czasu. Olejowanie jest szczególnie polecane do ochrony drewna egzotycznego (chociaż nie tylko). Wykorzystuje się je również do ochrony drewna mającego kontakt z wodą. W przypadku mebli ogrodowych olejowanie powinno być wykonywane regularnie – 1-2 razy w roku.
5. Meble ogrodowe zimą:
W okresie zimowych drewniane meble powinny być przeniesione do chłodnego i stosunkowo suchego pomieszczenia. Odpowiednie będą garaże czy budynki robocze. Mniejsze elementy, np.: krzesła można przechowywać w domku – narzędziowni. Podstawowym błędem, jaki popełnia wiele osób, jest przenoszenie mebli do ogrzewanych pomieszczeń, oszklonych tarasów lub ogrodów zimowych. W pierwszym przypadku – temperatura i mała wilgotność powietrza mogą wpływać na wysychanie drewna, w drugim odwrotnie – do nasiąkania wilgocią i w rezultacie pojawiania się pleśni lub grzybów.