Najnowsze wpisy, strona 2


sie 16 2015 Ostry trening będzie hitem siłowni
Komentarze: 0
Fitness to już nie leniwe pedałowanie na stacjonarnym rowerku. To wylewanie siódmych potów w treningu rekrutów. Intensywne ćwiczenia lansuje guru fitnessu w Polsce, Ewa Chodakowska. Da się to przeżyć? Sprawdziłyśmy dla Was Hop na schodek, hop ze schodka, hop, hop, w głośnikach: three, two, one... Przerwa, 10 sekund, koniec, czas na pompki i brzuszki. Instruktorka ma oczy wszędzie, nie pozwala na sekundę luzu: szybciej, szybciej! - pogania. Tak wygląda trening tabata w zwykłym klubie fitness. Po co się tak męczymy? Bo chcemy być modne. A trendy w fitnessie są takie, że trzeba się wymęczyć, ale tak naprawdę: aż do mdłości i wyczerpania. Niestety. Tak wynika z badań trendów fitness na 2014 rok, które opublikował dziennik "USA Today", podpierając się analizami magazynu "Health & Fitness Journal". Najpierw jednak American College of Sports Medicine zebrało na potrzeby tego raportu dane od 3800 trenerów w klubach Stanów Zjednoczonych. Co z tego wynikło? Ano to, że coraz bardziej popularne będą bardzo intensywne treningi interwałowe, takie jak P90X, CrossFit, boot camp, czy tabata właśnie. Koniec z obijaniem się na rowerku albo bieżni w siłowni, koniec z wesołymi tańcami jak zumba. Chcesz mieć kondycję na miarę XXI wieku, to wyciskaj z siebie siódme poty. Te trendy potwierdza Katarzyna Porc, właścicielka klubu MissFit w Będzinie. - Panie, które do nas przychodzą, oczekują, że się zmęczą. Co tu dużo mówić, chcą się bardzo spocić - śmieje się. Dlatego do klubu wprowadziła jeden z ostatnich hitów fit-nessowych w Polsce, który przyszedł do nas wyjątkowo nie ze Stanów Zjednoczonych, a z Japonii - trening interwałowy w systemie tabata. A także trening obwodowy czy pole dance (tak, dobrze kojarzycie - to taniec na rurze, który wymaga sporej siły w... rękach). Na potrzeby testu rezygnujemy jednak z treningu na rurze. - Jesteśmy umówione w piątek na tabatę - informuje mnie Kasia. Ćwiczysz i rzygasz, o to chodzi - Tylko nie to! - jęczę. Już przeczytałam w sieci, co to za przyjemność. To proste ćwiczenia - podstawowe kroki na stepie, pompki, brzuszki, podskoki, na dodatek jedno trwa tylko 20 sekund, a po nim zawsze jest przerwa. Ba, ale w jednej serii tych ćwiczeń jest osiem, serii podczas zajęć kilka, a każde ćwiczenie trzeba wykonywać na maksa, najszybciej, jak potrafimy! - Do tabaty trzeba mieć kondycję, inaczej zwymiotujesz z wysiłku! - radzą sobie internauci na fitnessowych forach. - Po dobrze przeprowadzonym treningu interwałowym chce się rzygać z wysiłku, niezależnie od stopnia zaawansowania czy kondycji. Jeśli ci się rzygać nie chce, to znaczy, że słabo było - instruuje inny internauta. Ale - słowo się rzekło, a my pochlebiamy sobie, że z kondycją u nas nie najgorzej. Zatem - idziemy na tabatę. Nasza instruktorka Aneta Szot włącza bardzo głośno szybką muzykę i zaczyna odliczanie. Trzy, dwa, jeden, start! Z głośników słyszymy zachęcające: welcome to tabata! I... jazda.
 
sie 15 2015 Wypożyczanie auta za granicą
Komentarze: 0

Wypożyczanie samochodu za granicą? Często konieczność i… problemy. Europejskie Centrum Konsumenckie stale przyjmuje skargi w tej sprawie. Dlaczego? Bo to biznes. Możemy więc zostać oszukani, albo płacić za własną nieumyślność czy przeoczenie. Jakie są wobec tego są zasady wypożyczania auta na wakacjach?

Poszukaj sprawdzonej wypożyczalni

To przede wszystkim: jeżeli szukasz wypożyczalni samochodów zorientuj się, czy nie ma ona złych opinii w Internecie. Sprawdź, czy podane są wszystkie dane kontaktowe oraz czy jest podany numer rejestru zezwolenia na działalność.

Zwróć uwagę, czy podane warunki wypożyczenia samochodu są jasne. Zwróć uwagę na:

 

Określenie czasu wynajmu i możliwość przedłużenia okresu najmu Zawarcie w cenie dodatkowych, na przykład ubezpieczenia Dokładne określenie wszelkich danych auta np. marki, rocznika itp. Jeżeli korzystasz z promocji: jakie są dokładnie jej zasady i ewentualne wyjątki? Jakie są kary za odstępstwa od umowy?

 

 

Promocja nie zawsze jest korzystna…

Wypożyczalnie samochodów za granicą często kuszą promocjami, które mogą przysporzyć problemów lub… w rzeczywistości wcale nie być dla nas korzystne! Promocja będzie wówczas, gdy cena będzie zawierała wszystkie koszty, takie jak paliwo, dodatkowe kilimetry itp.

Co ważne: Zawierając umowę przez Internet nie ma możliwości skorzystania z prawa odstąpienia od umowy na odległość bez ponoszenia kosztów.

 

Umowy, umowy…

Najbardziej newralgiczny punkt. Dokładnie czytaj każdy zapis, a jeżeli decydujesz się na podpisanie, umowa powinna być wydrukowana w dwóch egzemplarzach! Kopię obowiązkowo zachowaj i miej przy sobie przez całą podróż.

Jeżeli rezerwujesz auto przez Internet – również wydrukuj kopie zamówienia, nie usuwaj także wiadomości z poczty elektronicznej. Takie informacje mogą się przydać w trykacie egzekwowania warunków umowy.

 

Uważaj, w jakim stanie przyjmujesz samochód!

To ważne, abyś przed przyjęciem samochodu dokładnie sprawdził, w jakim jest stanie. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek usterki, zgłoś to, a także poproś o uwzględnienie tego na piśmie.

Zapoznaj się dokładnie z wypożyczonym autem. Jaki rodzaj benzyny należy zatankować? Po jakim terenie będziesz się poruszać? Czy na pewno będziesz się czuł komfortowo jako kierowca?

link

sie 12 2015 Debet na karcie czy może kredyt gotówkowy...
Komentarze: 0

ażdy, przed kim pojawia się konieczność szybkiego zdobycia pieniędzy musi rozważyć opcje, które są dla niego dostępne. Najczęściej wybór pada na kredyt gotówkowy lub debet na koncie (oczywiście, jeżeli ktoś posiada takie konto). W takich wypadkach nierzadko najistotniejszą rolę odgrywa czas, który trzeba będzie poświęcić na zdobycie pieniędzy, a dopiero później pod uwagę brana jest cena, a więc oprocentowanie, jakie będzie trzeba spłacić za pożyczone pieniądze.

Wiadomo, że nie tylko debet na koncie oraz kredyt gotówkowy mogą dostarczyć nam szybko pieniędzy, ale są to mimo wszystko najpewniejsze źródła dofinansowania swojego portfela i mimo tego, iż oprocentowanie nie wydaje się korzystne i tak są to najtańsze źródła. Pożyczyć przecież można równie dobrze od instytucji niebankowych lub zastawić jakiś przedmiot w lombardzie, ale to będzie nas kosztowało o wiele więcej. Mimo tego, iż maksymalna stopa procentowa może wynosić 20% to i tak rzeczywiste oprocentowanie w wielu instytucjach pożyczających pieniądze wynosi o wiele więcej. Przy pożyczaniu niewielkich kwot najlepszym rozwiązaniem jest konto z debetem, gdyż jego spłatę bez problemu często mogą pokryć pieniądze wpływające na konto jako wypłata.

Najczęściej limit kredytowy na koncie wynosi tyle samo, ile zarabiamy netto. Jest to chyba najlepsze możliwe rozwiązanie, które nie pozwoli popaść nam w jakiekolwiek długi. Po każdej wypłacie w ten sposób naliczony debet będzie znikał i nie będą naliczane już od niego odsetki. Z kolei kredyty gotówkowe nie są już tak elastyczne i aby je uzyskać należy złożyć wniosek w banku, który dopiero rozpatrzy nasze podanie. Na plus można zaznaczyć to, że jeżeli posiadamy konto w danym banku to kredyt można załatwić bez zbędnych formalności, w szczególności gdy jesteśmy długoletnimi klientami i bank wie, że może nam zaufać.

link

cze 30 2015 Montaż drzwi porady
Komentarze: 0

RODZAJE DRZWI

DRZWI DREWNIANE

- Płytowe

 

Mają ramę lub szkielet drewniany wypełniony materiałem drewnopochodnym bądź tekturą i obity z obu stron płytą pilśniową.

 

- Płycinowe

 

Mają ramę z drewna wypełnioną drewnem o mniejszej grubości lub płytami drewnopochodnymi.

 

- Drzwi z litego drewna

 

Zbudowane są z ramy drewnianej wypełnionej deskami tej samej grubości.

 

 

 

DRZWI Z TWORZYWA

 

Zbudowane są z wielokomorowych profili z PCV, między którymi znajduje się wypełnienie z płyt plastikowych. Płyty te są najczęściej zespolone z warstwą ocieplającą.

 

 

 

DRZWI METALOWE

 

Wykonane są z metalowej ramy, wypełnienia z materiału termoizolacyjnego i metalowych płyt, które je z obu stron osłaniają. Na metalowych płytach naklejona jest warstwa okleiny dekoracyjnej. Najczęściej są to drzwi, które mają spełniać jakąś funkcję ochronną - antywłamaniowe lub przeciwpożarowe.

 

Zarówno drzwi z tworzywa, metalowe, jak i drewniane mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. Jedne i drugie mogą też mieć przeszklenia.

 

 

 

STANDARDOWE WYMIARY DRZWI

Drzwi są najczęściej sprzedawane w zestawach razem z ościeżnicami. Mają standardowe wymiary.

 

 


 

 

 

Prawe i lewe

 

Przed zakupem trzeba ustalić, w którą stronę drzwi powinny się otwierać. Dostępne są dwa rodzaje drzwi: lewe i prawe.

 

- Drzwi lewe to takie, które widziane od strony otwarcia mają zawiasy po lewej stronie.

 

- Drzwi prawe, widziane z tego samego miejsca mają zawiasy po stronie prawej.

 

 

 

NARZĘDZIA I MATERIAŁY DODATKOWE

 

Pomiar

 

Przed zakupem trzeba dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy. Wymiary te pomogą dobrać w sklepie ościeżnicę i skrzydła o odpowiedniej długości i szerokości. Większość oferowanych drzwi ma wymiary modułowe. Stanowią one wielokrotność ustalonego moduł u M = 100 mm. Dotyczą długości i szerokości drzwi w świetle ościeżnic.

 

 

MONTAŻ OŚCIEŻNICY

Poszczególne elementy ościeżnicy łączy się ze sobą przed jej zamocowaniem w otworze drzwiowym. Nie trzeba ich przycinać, gdyż zadbał już o to producent. Jej boki zwane stojakami i część nadprożową łączy się za pomocą śrub. Często w zestawie jest też tzw. ślepy próg. Jest to listwa drewniana, którą łączy się z ościeżnicą w jej dolnej części i która służy do jej usztywnienia.

 

 

 

 

Mocowanie ościeżnicy w istniejącym otworze drzwiowym

 

 

 

Gotową ościeżnicę umieszcza się w otworze drzwiowym. Pamiętać trzeba, by między stojakami ościeżnicy a ścianą pozostawić około 2 cm luzu. Nad częścią nadprożową ościeżnicy musi pozostać 1-1,5 cm luzu. Odległość tę reguluje się drewnianymi klinami wbijanymi między mur a ościeżnicę.

 

Kliny rozmieszcza się zaczynając od góry. Kątownikiem sprawdza się, czy rama ościeżnicy w każdym narożniku ma kąt prosty. Za pomocą poziomnicy trzeba sprawdzić ustawienie ościeżnicy względem pionu i poziomu. Dobijając lub wysuwając kliny można korygować jej ustawienie w stosunku do otworu drzwiowego.

 

 

 

 


 


Od dołu pod ościeżnicę wkłada się paski gumy lub filcu. Będą one tłumić odgłos trzaskających drzwi.


 

 

 


Wiertarką trzeba wykonać otwory montażowe w ościeżnicy. Następnie przez otwory w ościeżnicy wywiercić otwory w ścianie.

 

 

 

 


W otwory należy wbić kotwy rozprężne i delikatnie dokręcić ich śruby.

 

 

 

 


Między stojakami ościeżnicy umieszcza się rozpory z przyciętych na wymiar desek. Jeśli w ościeżnicy są fabrycznie zamontowane zawiasy, można na nich zawiesić osłonięte folią skrzydło drzwi. Będzie ono wówczas dodatkowo usztywniać ościeżnicę.


 

 

 


Ościeżnicę dokładnie okleić taśmą malarską.

 

W szczelinę między ścianą a ościeżnicą wtłoczyć piankę montażową. Dzięki rozporom nie wypchnie ona ościeżnicy z właściwego położenia.

 

 

 

 


Pojemnik z pianką trzeba trzymać zaworem do dołu. Pianką zaś wypełnia się szczelinę tylko do połowy, gdyż później i tak spęcznieje.

 

 

 

Po godzinie, gdy pianka zaschnie, odciąć nożem jej nadmiar. Przed odlepieniem taśmy malarskiej trzeba jeszcze miejsce połączenia uszczelnić dodatkowo silikonem.

 

Dokręcić śruby kotew, a miejsca w których są wkręcone zamaskować zaślepkami.


 

 

 


Po zamocowaniu ościeżnic w murze trzeba usunąć drewniany ślepy próg. Jeśli przed montażem drzwi nie zrobiono wylewki podłogowej, metalowy próg można zostawić. Wówczas po wykonaniu tej wylewki próg zostanie przez nią zamaskowany.

 

Do zakrycia miejsca, gdzie ościeżnica łączy się z murem, można użyć opasek drzwiowych.

 

 

 

 

Mocowanie ościeżnicy w trakcie budowy


 

Zmontowaną ościeżnicę ustawia się na zaizolowanym przeciwwilgociowo fundamencie. Z dwóch stron podpiera się ją długimi deskami obciążonymi na końcach. Deski te muszą być przymocowane do nadprożowej części ościeżnicy.


 

 

 

 

Wraz z wznoszeniem muru do ościeżnicy przykręca się kotwy stalowe, które zostają później zamurowane w ścianie. Pamiętać jednak trzeba, żeby wokół ościeżnicy pozostawić 1-2 centymetrowy luz.


 

 

 

 

Wciąż trzeba kontrolować, czy rama ościeżnicy trzyma pion i poziom. Żeby sprawdzić, czy nie ulega zwichrowaniu, na części nadprożowej zaznacza się jeden punkt, a na stojaku drugi. Co jakiś czas trzeba mierzyć po przekątnej odległość między punktami. Nie może się ona zwiększać ani zmniejszać.

 

Gdy ściana jest gotowa szczelinę wokół ościeżnicy wypełnia się pianką montażową i zabezpiecza warstwą silikonu.

 

Na czas prac murarskich i tynkarskich, ościeżnica powinna być zabezpieczona folią lub taśmą malarską. Po ich zakończeniu wokół ościeżnicy mocuje się listwy maskujące.

 

 

 

 

 

Ościeżnica w domu o konstrukcji szkieletowej

 

 

W wypadku domu o konstrukcji szkieletowej otwór drzwiowy trzeba obramować dodatkowymi słupkami.

 

Pomiędzy nadprożem, a belką sufitową powinien się znaleźć słupek rozpierający.

 

Ościeżnicę mocuje się przed zabudową szkieletu. Jeśli konstrukcja jest drewniana, można ościeżnicę przybić do słupków gwoździami ocynkowanymi, jeśli jest metalowa - trzeba ją wówczas przykręcić.

 

 

link

cze 02 2015 Jakie wybrać meble?
Komentarze: 0

W przypadku aranżacji poszczególnych wnętrz zawsze należy zastanowić się nad tym, jakie powinno wybrać się meble, ponieważ to także od nich zależy wygląd całego pomieszczenia.

Gdy mówimy o projektach wnętrz, wtedy mamy na myśli takie plany, które zawierają wytyczne i sposób rozmieszczenia poszczególnych elementów w danym pomieszczeniu. Zazwyczaj plany takie są wykonywane z uwzględnieniem oczekiwań osoby, która ma w danym domu czy też mieszkaniu mieszkać, ale dużą wagę przywiązuje się też do funkcjonalności oraz ciekawych przedmiotów, które tworzą klimat całego pomieszczenia. Jednymi z nich na pewno są meble, ponieważ to one mogą całkowicie zmienić nieciekawy pokój w niezwykle oryginalny. Dlatego też meblom poświęca się zawsze dużo uwagi w procesie projektowania wnętrz. Jakie są to meble? Wiele zależy od danego projektu, ponieważ jak powiedzieliśmy wcześniej, właściciel danej nieruchomości może zażyczyć sobie, aby jego wnętrze było w określonym stylu, dlatego też konieczne będzie wykorzystanie w projekcie określonych mebli. Zazwyczaj stosuje się jednak takie, które dostępne są w sklepach, ponieważ wtedy osoba, która projekt zamówiła, może łatwo go zrealizować. Na szczęście dzisiaj w sklepach meblowych i wykończeniowych znajdziemy wiele ciekawych propozycji, dlatego też projektanci także starają się wybierać pośród nich takie perełki, które będą idealnie pasowały do danego wnętrza. Widzimy więc, że niekoniecznie muszą to być jakieś specjalne meble, które trzeba sprowadzać z zagranicy. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma. Zawsze powinniśmy się w tej sprawie wcześniej dogadać z biurem projektowym, aby później nie okazało się, że wykonało ono dla nas projekt z prawie nieosiągalnymi dla nas meblami. Innym rozwiązaniem może być wykonanie mebli na wymiar. Dzisiaj jest to dość powszechnie stosowana praktyka, na przykład w kuchniach czy małych pomieszczeniach. Korzystają z niej również projektanci, którzy mają zazwyczaj zawarte umowy ze stolarzami i osobami, które zajmują się przygotowywaniem właśnie takich mebli. Nie są one wbrew pozorom drogie, a na pewno możemy o nich powiedzieć, że będą dobrze dopasowane. Widzimy zatem, że do wyboru mamy kilka możliwości, jeżeli chodzi o meble. Który z nich będzie najlepszy? Tutaj zależy wiele od tego, na jakie rozwiązania projektowe się zdecydowaliśmy. Gdy zależało nam na nowoczesnych i nieszablonowych wnętrzach, wtedy najlepszym pomysłem może być zainwestowanie w designerskie meble, które co prawda dość dużo kosztują, ale podobnych nie będzie dało się zamówić u stolarza czy też kupić ich w zwykłym sklepie. Gdy z kolei nasz projekt miał dotyczyć głównie tego, jak rozplanować małe pomieszczenia, kuchnię, łazienkę czy też pokój dzienny, wtedy dobrym pomysłem będzie zamówienie mebli u osoby, która wykona je na wymiar, ponieważ wtedy będziemy mogli mówić o pełnej funkcjonalności niewielkiego pokoju. Zwykłe meble będą z kolei dobre tam, gdzie zależy nam po prostu na estetycznym wyglądzie. Pamiętajmy też, że meble to nie wszystko i trzeba je zawsze dopasowywać do wyglądu reszty pomieszczenia, dlatego konsultując się z projektantem na temat ich wyglądu nie zapomnijmy też zapytać, jak będą wyglądały inne elementy wystroju – kolory ścian, podłóg czy też oświetlenie.

link